Szombaton a következő kérdésekre kell válaszolniuk a szlovák szavazópolgároknak:
1. Egyetért-e azzal, hogy házasság csak egy férfi és egy nő között jöhet létre?
2. Egyetért-e azzal, hogy azonos nemű párok ne fogadhassanak örökbe gyermeket?
3. Egyetért-e azzal,hogy az oktatási intézmények ne követelhessék meg a gyermekek részvételét azokon az órákon, amelyeken a szexuális viselkedés, illetve az eutanázia a téma?
Az MTI írása szerint a szlovák közvélemény korábbi felmérések szerint konzervatív nézetek vall. Nyilván ezért sokkal óvatosabbak a pártok, mint a média, és nem határlódnak el a népszavazástól, a válaszokról pedig többnyire maszatolnak.
Egyértelmű választ csak a második legnagyobb ellenzéki párt, a konzervatív Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) adott, amely három igent javasol. Szintén egyértelmű a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) álláspontja, ők a népszavazástól való távolmaradásra buzdítják a híveiket.
A két magyar párt közül a Berényi József vezette Magyar Közösség Pártja (MKP) arra ösztönzi szimpatizánsait, hogy vegyenek részt a népszavazáson. Érvelésük szerint mivel a párt a hagyományos családmodellt támogatja, szavazóit is arra kéri, ezen értékek alapján döntsenek a voksoláson. A Bugár Béla vezette Most-Híd szlovák-magyar pártnál kicsit árnyaltabb a kép, az eredetileg a Magyar Kereszténydemokrata Mozgalomból (MKDM) indult elnök a három igent ajánlja, de a párt vezetőségének jelentős része ennél liberálisabb nézeteket vall.
A többi, érdemi támogatottsággal rendelkező szlovák párt álláspontja sem egyértelmű, legfeljebb a referendumon való részvételre szólítanak fel. Ez Robert Fico kormánypártjának, a baloldali Irány-Szociáldemokráciának a hozzáállása is a népszavazáshoz. A pártelnök-kormányfő érdemben nem foglal állást a kérdésekben, a párt egyik EP-képviselője, Monika Benová a referendum ésszerűtlen és felesleges mivoltát hangoztatja, viszont a párt második embere, Marek Madaric, az Irány erősen nemzeti érzelmű kulturális minisztere a részvétel fontossága mellett tör lándzsát.
A népszavazás maga nagy eséllyel érvénytelen lesz amúgy. Legalábbis Szlovákiában eddig rendre nagyon alacsony volt a népszavazásokon részt vevők aránya – az eddig megtartott hét referendum közül hat esetében 50 százalék alatt maradt, csak az Európai Uniós csatlakozásról 2003-ban megtartott referendum volt érvényes. A referendum költsége 6 millió euró, közel kétmilliárd forint.
A népszavazást a Szövetség a Családért elnevezésű civil szervezet kezdeményezte. Eredetileg négy kérdést tartalmazó népszavazás-tervezetet petícióját több mint 400 000 írták alá. A köztársasági elnöknek augusztus 27-én kézbesítették. Kiska a tervezetet átküldte tanulmányozásra az Alkotmánybíróságnak. A testület október 28-i határozata értelmében, egy kérdés nem volt összhangban a szlovák alkotmánnyal. Így az kikerült a referendum kérdései közül.
Forrás: 444, Felvidék.ma
SPF: jaj, Istenem, belefáradtam én már a sok hülyeségbe... Az sok meleg, akiknek a gyermekeik intézetben vannak, akikről lemondtak, akiket vernek, erőszakolnak, akinek torzult a személyiségük, a sok bántás miatt, akiket leszarnak, akik csonka családban nőnek fel, vagy akik állandó veszekedésben nőnek fel, akiknek a szüleik vágyait kell megvalósítaniuk, akik nem lehetnek önmaguk, akiknek a szigorú vallási előírásokat kell követniük, akiket megrontanak, akiket nyomorékká tesznek, akiket megölnek. Igen, a Szövetség a Családért megtalálta a valódi veszélyt...
Frissítve: 21,4%-os részvételi eredménnyel eredménytelen lett. Origo
Frissítve: 21,4%-os részvételi eredménnyel eredménytelen lett. Origo
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése