Tíz év börtönt kaphatnak a melegek Indiában
Az indiai legfelsőbb bíróság megerősítette szerdán a brit gyarmati időkből származó törvényt, amely tiltja a homoszexualitást.
A legfelsőbb bíróság szerint az a felsőbírósági döntés, amely 2009-ben eltörölte a törvényt, alkotmányellenes, mert erről csak a törvényhozás dönthet. A jogszabály értelmében akár 10 évi börtönbüntetés is kiszabható a homoszexualitásért.
Melegjogi aktivisták évek óta küzdöttek jogaikért a mélyen vallásos, konzervatív indiai társadalomban. Most fogadkoztak, hogy tovább küzdenek a törvény eltörléséért.

Mégsem lehet melegházasság Ausztráliában
Ellentétes a szövetségi törvénnyel, ezért érvénytelen az az októberben hozott törvény, amely lehetővé tette, hogy a Canberrához tartozó szövetségi körzet területén házasságot kössenek az azonos neműek – írta a BBC. A főváros döntését a szövetségi kormány támadta meg a bíróságon, amely a kabinetnek adott igazat, elfogadva azt az érvet, hogy a szövetségi törvényekkel ellentétes döntést helyi szinten nem lehet hozni.
A szövetségi törvény 2004-ben mondta ki, hogy házasság férfi és nő között lehetséges. (Az élettársi viszony bejegyzésére viszont lehetőség van az azonos neműek között.) A legfőbb ügyész, George Brandis már korábban felhívta a figyelmet, hogy a házasságot szabályozó szövetségi törvény alól nem bújhatnak ki az egyes szövetségi területek.
Október óta 27 párt adtak össze a törvény alapján, ám ezek most érvényüket vesztik. „Egy hátig voltunk házasok, most jogilag ismét elválasztanak minket” – jelentette ki a melegházasságok törvényesítésért fellépő ausztrál AME szervezet jogi képviselője, aki a hétvégén esküdött meg párjával.
Az ellenzéki Zöldek szerint azonban nem veszett el az azonos nemű házasságok törvényesítésének lehetősége. „A bíróság ezzel azt is kimondta, hogy az intézmény szabályozása a szövetségi kormány és a parlament hatáskörében van, így rájuk kell nyomást gyakorolni a törvény megváltoztatása érdekében” – közölte a pártot vezető Christine Milne.
Tony Abbott kormányfő ellenzi az azonos neműek házasságát. Hozzá hasonlóan elődje, a posztjáról a választások elvesztése után távozott munkáspárti Julia Gillard is ellenezte az intézmény bevezetését, amely Új-Zélandon áprilisban lépett érvénybe Kanada, Franciaország, Dél-Afrika. Argentína, és az Egyesült Államok néhány állama után.
Forrás: Hír24, Index, BBC
SPF: sóhaj, ez egy soha véget nem érő harc...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése